با بزرگان موسیقی

21 بهمن‌ماه مصادف با سال‌روز تولد زنده‌یاد فرامرز پایور نوازنده سنتور  است که در آستانه زادروز این هنرمند، آلبوم «سنتور و تنبک 2» از مجموعه «آهنگ روز» با اجرای این هنرمند و حسین تهرانی در دو بخش در دستگاه شور از سوی مؤسسه فرهنگی - هنری آواخورشید منتشر شد.

«آهنگ روز» عنوان مجموعه‌ای از تکنوازی و دونوازی‌های استادان موسیقی اصیل ایرانی است که مؤسسه آهنگ روز (مؤسسه نشر مرکز موسیقی بتهوون در دهه چهل و پنجاه) به ضبط و تولید آن اقدام کرده بود.

این مجموعه در دهه 50 با عنوان «تکنوازان موسیقی» بر روی صفحه‌های 32 دور گرامافون منتشر شده بود.

بنا بر اعلام،ضبط و نشر موسیقی ایرانی به این صورت یعنی تکنوازی و دونوازی (بدون خواننده) در ایران نخستین‌بار در همین مجموعه و توسط مرکز موسیقی بتهوون انجام شده است.

از این مجموعه تا کنون «سه‌تار» احمد عبادی، «تار» لطف‌الله مجد، «سنتور» فرامرز پایور، «کمانچه» علی‌اصغر بهاری، «پیانو 1» مرتضی محجوبی، «پیانو 2» جواد معروفی، «تمبک» حسین تهرانی و «فلوت» عماد رام توسط مؤسسه فرهنگی - هنری آوا خورشید منتشرشده است.

آلبوم «سنتور و تمبک 2» که در حال حاضر در فروشگاه بتهوون قابل خریداری است،از روز یکشنبه - 23بهمن‌ماه - در کتاب‌فروشی‌ها و مراکز عرضه محصولات فرهنگی در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.


زنده‌یاد فرامرز پایور متولد 21 بهمن 1311 در تهران بود. او از سال 1328 تحت تعلیم ابوالحسن صبا قرار گرفت و پس از شش سال موفق به فراگیری دوره‌ی کامل ردیف موسیقی ایرانی (روی سنتور) و دریافت تقدیرنامه‌ای از صبا شد.

پایور آموختن موسیقی را در محضر عبدالله دوامی، موسی معروفی و ... ادامه داد و مدتی هم نزد امانوئل ملیک اصلانیان و حسین دهلوی آهنگ‌سازی آموخت.او همکاری خود را از سال 1334 با ارکستر شماره‌ی یک اداره‌ی هنرهای زیبا آغاز کرد و از سال 1338 استاد هنرستان موسیقی ملی بود و ضمن آن، کنسرت‌های بسیاری را در سراسر دنیا به عنوان تک‌نواز سنتور و سرپرست گروه‌ها به اجرا در آورد.در سال 1342 برای تحصیل زبان به انگلستان رفت و پس از گذراندن دوره‌ای سه‌ساله موفق به دریافت درجه‌ی تخصصی زبان انگلیسی از دانشگاه کمبریج (cambridge) شد. در اواخر همین دوره تحصیلی، چند برنامه تک‌نوازی سنتور را همراه با سخنرانی‌های برای معرفی موسیقی ایرانی در دانشگاه‌های لندن و کمبریح اجرا کرد و به قول خودش، تحصیل زبان انگلیسی را در خدمت معرفی موسیقی ایرانی گرفت.

پایور در سال 1345 گروه سازهای ملی را با شرکت هنرمندانی برجسته درتالار رودکی تهران تشکیل داد که این گروه همچنان با نام گروه فرامرز پایور به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

گردآوری تنظیم و ارائه‌ی آثار هنرمندان قدیمی موسیقی ایران مانند: درویش‌خان، عارف قزوینی، مرتضی نی‌داوود، عبدالله دوامی، علی‌اکبر شیدا و ... بخشی از فعالیت‌های گسترده‌ی اوست.

آثارش نیز همچون چندین صفحه تک‌نوازی سنتور با تمبک حسین تهرانی، گل‌های تازه 133 و 158 با آواز محمدرضا شجریان و آثاری با ویلن ابوالحسن صبا منتشر شده است.کاست‌هایی نیز شامل تک‌نوازی و همنوازی با علی‌اصغر بهاری، جلیل شهناز، محمد اسماعیلی ... و خوانندگانی چون علی رستمیان، حمیدرضا نوربخش و ... از او در دست است.

آثار چاپ‌شده این هنرمند عبارت است از:ترانه و اتود دشتی، دستور سنتور (چاپ 1340)، سی‌ قطعه چهار مضراب برای سنتور (چاپ 1351)، پرنیان (دونوازی برای تار و سنتور _ چاپ 1358)، گفت‌وگو (برای ویلن و سنتور _ 1358)، ردیف چپ کوک برای سنتور (1359)، تئوری موسیقی (1362)، ردیف ابتدایی برای سنتور (1367)، رهگذر (برای فلوت و سنتور _ چاپ 1368)، ردیف آوازی و تصنیف‌های قدیمی به روایت عبدالله دوامی (1378).

/ 1 نظر / 7 بازدید
امیر

دوست عزیزم سلام. من مدت زیادی هست که از طریق بلاگم ، موسیقی رو به صورت رایگان درس میدم از اول اسفند ماه هم کلاس های جدید تئوری موسیقی با مراحل بسیار ساده و یادگیری آسان شروع میشه. برای یاد گرفتن همه ی سازها تئوری لازم و ضروریه. اگه دوست داشتی سریع بیا و به جمع ما بپیوند. منتظرم. بای ;)