خبری از جشنواره ها

همدان : چهاردهمین جشنواره موسیقی سنتی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در دو بخش فردی و گروهی در همدان آغاز به کار کرد.

معاون فرهنگی هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان بعدازظهر یکشنبه در آیین آغاز به کار چهاردهمین جشنواره موسیقی استان همدان گفت: جشنواره موسیقی فرصت مناسبی برای استعدادیابی و گرایش های هنری فراهم ساخته است.

مجید فروتن با بیان اینکه در این دوره از جشنواره تثبیت گرایش و ایجاد مراکز موسیقی و گروه های ثابت و مستمر بیشتر مد نظر قرار دارد، گفت: جدا از اجرای تک نوازی، اجراهای گروهی نیز در مدت برگزاری جشنواره انجام می شود.

وی با بیان اینکه دغدغه این جشنواره پس از آموزش بر روی ارتقا نیز تمرکز دارد، ادامه داد: مراکز ایجاد شده در استان همدان در قالب آموزشگاه فعالیت دارند.

فروتن گفت: این جشنواره به مدت سه روز در مجتمع فرهنگی بوعلی سینا برگزار می شود و علاقمندان به هنر موسیقی می توانند از این فرصت بهره مند شوند.

61 تک نواز در جشنواره موسیقی همدان با هم رقابت می کنند

کارشناس موسیقی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان نیز گفت: 14 گروه موسیقی و 61 تک نواز در چهاردهمین جشنواره موسیقی استان همدان با هم رقابت می کنند.

عباس نوروزی افزود: در بخش تک نوازی نیز 118 نفر شرکت کرده اند که 61 تک نواز در 10 رشته تار، سه تار، آواز، سنتور، تنبک، کمانچه، ویولون، دف، نی و تنبور به جشنواره راه یافتند.

وی اضافه کرد: 9 گروه موسیقی سنتی در بخش مسابقه و پنج گروه موسیقی در بخش جنبی در چهاردهمین جشنواره موسیقی استان همدان حضور دارند.

نوروزی اضافه کرد: بیشترین تعداد گروه ها مربوط به شهرستان همدان است که چهار گروه از این شهرستان در بخش مسابقه و سه گروه در بخش جنبی به اجرای موسیقی می پردازند.

وی اضافه کرد: در این راستا دو گروه موسیقی از ملایر در بخش مسابقه، یک گروه کوبه ای و یک گروه سنتی از تویسرکان در بخش های جنبی و مسابقه و دو گروه از نهاوند در بخش های جنبی و مسابقه جشنواره موسیقی استان همدان شرکت کرده اند.

نوروزی افزود: گروه های موسیقی زخمه، چکاد، نجم و رها از همدان، گروه های بیداد و همراز از ملایر، گروه ققنوس از نهاوند و گروه رضی و دو نوازی از تویسرکان در بخش مسابقه جشنواره به رقابت می پردازند.

جشنواره موسیقی همدان برای حضور مردم رایگان است

مسئول امور هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز از آزاد بودن جشنواره موسیقی استان همدان برای حضور مردم خبر داد.

محمدعلی فرجی امروز اظهار داشت: این جشنواره 16 تا 18 بهمن ماه در مجتمع بوعلی سینای همدان برگزار می‌شود.

وی از تک نوازی 61 هنرمند موسیقی استان در 10 رشته موسیقی خبر داد و اظهار داشت: تک نوازان در ساعات 9 تا 12 صبح و گروه‌ها در ساعات 15 و 30 دقیقه تا 20 بعد از ظهر در مجتمع فرهنگی و هنری بوعلی سینا به اجرای موسیقی می‌پردازند.

وی بیان داشت: شرکت شهروندان و علاقمندان به موسیقی سنتی در این جشنواره رایگان است.

/ 0 نظر / 10 بازدید