آلبوم "آواز فارسی در سمرقند" منتشر شد

قطعه دوم از این مجموعه "چپ انداز قلندر" نام دارد که در آواز، تنبور و دایره اجرا شده است. این قطعه آهنگی است کلاسیک که با آن دراویش(قلندران) آیین ذکر را اجرا می‌کنند. فرهاد قادری این آهنگ را "راه ذکر"(گونه‌ای ذکر) می‌داند. این قطعه به مجموعه‌ای از قطعات تعلق دارد که نام مشترک "قلندر" برخود دارند.

"عشاق سمرقند" که قطعه شوم از این مجموعه است در آواز، تنبور، دوتار، رباب و دایره اجرا شده است، بداهه‌نوازی تنبور، "نیم چوپانی" یا نعیم چوپانی پنمین قطعه است که در آواز ، تنبور ، دوتار و دایره اجرا شده است. "مغولچه سه گار" در آواز تنبور و دایره قطعه ششم آلبوم موسیقی "آواز فارسی در سمرقند" است . این قطعه به سبک بخارایی است که ملودی‌اش از مقام سه گاه گرفته شده‌است.

"قشن چنار" اثری ساخته شده از خواجه عبدالعزیز عبدالرسول‌اف از سمرقند بر شعری از نقیب خان طغرل. این قطعه، چه روایت‌سازی‌اش و چه روایت آوازی‌اش بسیار محبوب شده‌است. "چل عراق"، "کاتب ازل"، "نشد"، "باغ گل‌ها" از دیگر قطعاتی است که در این مجموعه از آواز فارسی در سمرقند شنیده می‌شود.

قطعه پایانی از این مجموعه به اجرای "بیز گزل" اختصاص دارد این قطعه که حالت سبک‌تری دارد از جمله مصنفات بسیار استاد است که از یک شعر معاصر ازبکی از عبدالمناب فتاح‌اف الهام گرفته است.

لازم به ذکر است فرهاد حلیم‌اف در سال 1963 در سمرقند در خانواده‌ای تاجیک به دنیا آمد. نابینایی جزئی او در بدو تولد بعدا به نابینایی کامل انجامید و احتمالا همین معلولیت بود که او راه به سوی موسیقی هدایت کرد.

 

بن‌مایه: خبرگزاری مهر

/ 1 نظر / 18 بازدید