دوستداران موسیقی بی کلام

ارکستر بادی «آرس نوا» به سرپرستی آرمین قیطاسی و رهبری آرش گوران، 13 و 14 تیرماه در تالار وحدت به روی صحنه می‌رود.

قیطاسی با بیان این مطلب  توضیح داد: در اجرای تیرماه قصد داریم شاهکارهای آهنگسازان را با تنظیمی جدید اجرا کنیم که موسیقی «پینوکیو» و «فوتبالیست‌ها» از این جمله هستند.

او ادامه داد: 28 تیرماه نیز اجرایی در کرمان خواهیم داشت و تلفیقی از موسیقی جاز، لاتین و پاپ را برای مخاطبان موسیقی بی‌کلام اجرا خواهیم کرد.

سرپرست ارکستر بادی «آرس نوا» درباره تغییر در سازبندی و ترکیب نوازندگان ارکستر بیان کرد: سعی دارم در اجراهای بعدی قطعه‌ای جنوبی را با حضور یک سولیست «نی انبان» اجرا کنم که این اجرا شامل تلفیق سازهای غربی و سازهای ایرانی است. همچنین در فکر این هستیم که نوازنده‌ای از کوبا و یک خواننده خارجی نیز به ارکستر دعوت کنیم، اما این برنامه‌ها بدون حضور اسپانسر امکان‌پذیر نخواهد بود.

قیطاسی استقبال از نخستین اجرای ارکستر بادی «آرس نوا» در بیست و هفتمین جشنواره موسیقی فجر را بی‌نظیر توصیف کرد و افزود: با توجه به خواننده‌سالاری که در کشور ما وجود دارد، استقبال مخاطبان از کنسرت «آرس نوا» بی‌نظیر بود چرا که در این کنسرت سبکی مخصوص به خودمان را اجرا کردیم.

این نوازنده همچنین گفت: در این فکر هستیم که قطعات ارکستر آرس نوا را به صورت یک آلبوم منتشر کنیم، اما متاسفانه با مشکلات مالی نمی‌توان این کار را انجام داد. بنده تمام مخارج کنسرت را شخصا بر عهده گرفتم چرا که می‌خواهم بگویم موسیقی آن چیزی نیست که تاکنون به خورد مردم داده‌ایم. مردم ایران لیاقت دارند که موسیقی خوب بشنوند.

قیطاسی معتقد است: همان طور که هنر موسیقی یک صنعت تفریحی است، خیلی‌ها در ایران فقط به صنعت فکر می‌کنند و به موسیقی اهمیتی نمی‌دهند. تهیه‌کننده‌ها قبل از هر چیز مسایل مالی را در نظر می‌گیرند و این مشکل باید حل شود. متاسفانه اسپانسرها فکر می‌کنند سود تنها در خواننده است و به ارکسترها اهمیت کمتری می‌دهند.

این آهنگساز اظهار کرد: یادمان نرود این نوازندگانی که امروز در ارکستر بادی آرس نوا جمع شده‌اند، همان‌هایی هستند که موسیقی پاپ و ملی این کشور را با نوای سازهایشان حمایت کرده‌اند.

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا این ارکستر بادی قصد دارد در خارج از کشور نیز اجرایی داشته باشد؟ بیان کرد: در کنسرتی که در جشنواره موسیقی فجر به صحنه بردیم یک رایزن هلندی در کنسرت ما وجود داشت و هنگامی که بعد از اجرا با ما ملاقات کرد، پرسید که آیا پارتیتور و نت‌ها را از آمریکا خریده‌ایم؟ اما وقتی تکذیب کردیم و پاسخ دادیم تمام این رپرتوار در ایران جمع شده است تعجب کرد. با این حال اجرای ارکستر بادی آرس نوا در خارج از کشور خیلی هم غیر قابل انتظار نیست.

 پایه ارکستر بزرگ بادی آرس نوا توسط اعضای اصلی آنسامبل در شهریور ماه 1390 پی ریزی شد و از ابتدای آذر ماه کار خود را آغاز کرد. هدف تشکیل این گروه ایجاد فرهنگ شنیداری نو نسبت به موسیقی جاز، لاتین و پاپ به وسیله تنظیم قطعاتی بود که همگان با آن‌ها خاطراتی چندین و چند ساله دارند. معیار اصلی تشکیل این گروه پدید آوردن جریان تازه‌ای در موسیقی مورد علاقه عامه و به نوعی نوستالژیک و همراه کردن آن با تنظیمات پیچیده جاز، لاتین، پاپ و کلاسیک است. رهبری این ارکستر را نیز آرش گوران بر عهده دارد.

/ 0 نظر / 10 بازدید