سرزمین عاشیقها

در این مکتب بزرگانی ظهور کرده اند که متاسفانه به دلیل فقدان پژو هشهای لازم در این زمینه و عدم تاریخ نویسی ، شرح حال آنها  در هاله ایی از ابهام وجود دارد  اما از مشهور ترین این افراد می توان به هنرمندانی مانند دوللو مصطفی – عاشیق اباذر – عاشیق فرهاد و عاشیق درویش اشاره کرد که  نقش هر کدام از این هنرمندان در رشد و شکوفایی این مکتب در دوران خود بسیار حائز اهمیت می باشد.
آنچه که از آثار باقی مانده در این زمینه استنباط می گردد هنر عاشیقی در گذشته تنها محدود به نواختن و خواندن نمی شده بلکه عاشیقها علاوه بر داشتن این دو خصیصه هنرمندانی عارف و در عین حال شاعر بودند که شاهد این موضوع را می توان در آثار عارف ، شاعر ، و هنرمند عاشیق بزرگ به نام دوللو مصطفی به راحتی درک کرد.
از طرفی عاشیقها در ارومیه علاوه خواندن اشعاری از شاعران بزرگی چون بالو لو مسکین – دوللو مصطفی – خسته قاسم – عباس توفارقانلی، راویان اصلی داستانهای هستند که سینه به سینه از روزگاران کهن حفظ کرده و آنها را در قالب مقامهای عاشیقی برای سیل مشتاقان ارائه می کنند و این در حالی است که در سایر نقاط عاشیق خیز ایران و حتی در کشورهای ترک زبان همسایه بسیاری از این داستانها از بین رفته و فراموش شده و یا عاشیقها به حفظ دو یا سه مورد از این داستانها اکتفا کرده اند. اهمیت حفظ این داستانها ی اساطیری در میان عاشیقهای ارومیه به حدی است که درجه استادی هنرمند را از تعداد داستانهایی که در سینه دارد می سنجند .
حیدر بهرام – کور اوغلو در 18 داستان با موضوهای مختلف – اصلی ، کرم – شکاری – غریب ، شاه صنم  و دهها عنوان دیگر گنجینه هایی هستند که حاوی نکات بیشمار اخلاقی ، انسانی ، عرفانی و حماسی می باشند که توسط عاشیقها روایت می شوند  و این مسئله نشان از اصالت هنری مکتب عاشیقی ارومیه و غنای فرهنگی شهری دارد که از هزاران سال گذشته در کنار دریاچه لاجوردی به حیات خود ادامه داده است .
 باشد که در حفظ آن کوشا باشیم و در انتقال آن به فرزندانمان کوتاهی نکرده و به هنر پاک و فرهنگ غنی خود افتخار کنیم.

منبع باشگاه خبرنگاران جوان

/ 1 نظر / 35 بازدید
هستی.

به نظر من این اطلاعاتیه که هرایرانی باید راجع به موسیقی کشورش داشته باشه و لذت ببره. چندسال پیش سریالی نشون میداد که "آتش تقی پور" نقش یه عاشیق رو بازی میکرد که خیلی جالب بودبرام.ممنون به خاطر این پست[گل]